Posted on: 1 listopada, 2022 Posted by: redakcja serwisu Comments: 0
szybkie gotowanie

W dzisiejszym pędzącym świecie każde rozwiązanie, które ułatwia codzienne obowiązki i skraca czas ich wykonywania, jest na wagę złota. Nawet miłośnicy sprzątania czy gotowania szybko stają się znużeni tymi czynnościami, gdy poświęcanie im znacznej części doby staje się przymusem. Szczególnie gdy rodzina składa się z kilku osób lub gdy pojawiają się jej nowi, mali członkowie, ugotowanie kilku posiłków, w tym dwudaniowego obiadu, stanowić może nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieje kilka sprytnych patentów, jaki i multifunkcyjnych urządzeń nowej generacji, które mają wspólny cel – skrócić czas spędzony w kuchni. Wybraliśmy te, które uważamy za najbardziej efektywne.

Skuteczna organizacja to podstawa

Codzienne stanie przed lodówką i głowienie się, jak połączyć losowe składniki, by efekt końcowy był zjadliwy czy odgrzewanie niezdrowych kupnych gotowych dań? Żadne z tych rozwiązań nie wydaje się satysfakcjonujące, no chyba że stanowi wyjątek od normy – wybierane jest raz na jakiś czas. Jednak aby baza codziennego jadłospisu była smakowita i odżywcza, warto postawić na wyrobienie nawyku planowania. Na najbliższy dzień, kilka dni lub cały tydzień – to zależy, jak często robisz zakupy. Okazuje się, że wystarczy poświęcić chwilę jednego wieczoru – czyli stosunkowo niewiele czasu – na zrobienie listy zakupów i posiłków, by później na długo mieć wolną głowę. Przy okazji pozwala to na większą kontrolę tego, czy zjadamy np. wystarczającą ilość warzyw.

Kolejnymi świetnymi rozwiązaniami, które rekomendujemy i osobiście praktykujemy, są:

– gotowanie większych porcji, które będzie można wykorzystać następnego dnia. Np. jeśli dziś na obiad była kasza z warzywami i pulpetami, jutro na bazie tej samej kaszy można skomponować sałatkę;

– dania jednogarnkowe – oznacza to jedno: brak góry naczyń do zmywania po obiedzie;

– zamrażanie pozostałości – do odmrożenia na szybko w sytuacjach ,,kryzysowych”, a przy okazji nie marnujemy jedzenia;

– stosowanie dodatków do żywności, które mają skrócić np. czas gotowania mięsa (zmiękczacz do mięsa)

– automatyzacja wszystkiego, co tylko się da – producenci prześcigają się w tworzeniu co raz to bardziej innowacyjnych multifunkcyjnych gadżetów, które… w zasadzie wykonują całą lub częściową pracę za nas. Ręczna krajalnica do warzyw na pokrętło to już przeżytek, współczesne urządzenia umyją, pokroją, ugotują, podgrzeją posiłki za nas, inne natomiast znacznie skrócą czas gotowania.

Urządzenia skracające czas gotowania – must have w każdej kuchni

Jednak, jak już wspomnieliśmy, na rynku jest mnóstwo urządzeń i gadżetów ułatwiających funkcjonowanie w sercu domu – czyli kuchni. Wybór jest na tyle szeroki, ze każdy, kto lubi ułatwiać sobie życie, powinien bez problemu znaleźć coś dla siebie. W tym artykule przybliżymy ci wybrany przez nas parowar, ale jeśli chcesz poznać pozostałe, zapraszamy do zapoznania się z wpisem: tutaj poznasz kuchenne rozwiązania, które pozwalają skrócić czas gotowania. Opisaliśmy tam pokrótce kilka z nich: parowar doskonały dla osób na diecie – nie wymaga użycia tłuszczu ani nawet dużej ilości soli bez umniejszania smakowi, piekarnik z mikrofalą pozwalający oszczędzić przestrzeń, mikrofala z grillem czy wok. Sprawdź sam.

Szybkowar – czy warto go mieć?

Szybkowar jest jednym najbardziej popularnych i jednocześnie z najdłuższym stażem na rynku AGD jest szybkowar. Obecnie urządzenie to przeżywa drugi renesans – nic w tym dziwnego, bo jak sama jego nazwa na to wskazuje: jego sekretem jest wyższa temperatura gotowania, co sprawia, że potrawy przyrządzane są znacznie szybciej niż w przypadku klasycznego gotowania.

W praktyce mamy do czynienia z bardzo szczelnym garnkiem, gotującym na parze wodnej. Para wodna, zamiast uchodzić na zewnątrz, krąży wokół garnka, przenikając przez wszystkie włożone do niego składniki. Szybkowary są w stanie przyspieszyć proces obróbki potraw nawet o 70%! Jego kolejne zalety, to:
– dzięki krótkiemu gotowaniu, potrawy nie tracą swoich wartości odżywczych – wysoka temperatura szczególnie nie sprzyja witamin z grupy B i C. Gotowanie na parze ogranicza ich utratę.
– idąc tym samym tropem, ten sposób przyrządzania posiłków, pozwala na zachowanie pełni smaku i aromatu – szczelność garnka zapobiega ulatnianiu się ich
– oszczędność – potrawy gotują się szybko, a mu zużywamy mniej gazu bądź prądu.
Zatem ponawiając pytanie: czy warto? Zdecydowanie tak!

Leave a Comment