Z szalunków ściennych korzystają zarówno duże firmy budowlane, jak i niewielkie przedsiębiorstwa, a nawet osoby prywatne przy małych i większych remontach. Ich stosowanie pociąga za sobą konkretne oszczędności oraz pozwala w efektywny i bezpieczny sposób realizować nawet skomplikowane projekty. W jaki sposób wpływa to wszystko na przyspieszenie budowy domu? Wyjaśniamy.
Czym są szalunki ścienne?
Aby lepiej zrozumieć korzyści warto na początek wyjaśnić czym dokładnie są szalunki ścienne. W najprostszym możliwym ujęciu są to elementy, które służą do kształtowania ścian w różnego rodzaju budynkach. Szalunek jest umiejscawiany w formie pionowej przez robotników. Następnie łączy się go z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi w celu zachowania stabilności, a na końcu wypełnia się go mieszanką betonową. Po dłuższej chwili dochodzi do uformowania gotowej ściany. Następnie następuje demontaż szalunku i przeniesienie go w nowe miejsce i cały proces się powtarza.
Są one wykonane z materiałów, które wykazują się wysoką odpornością na działanie wilgoci oraz korozji, a także wszelkich niesprzyjających warunków atmosferycznych. Na przykład bardzo często jest to wysokiej jakości stal ocynkowana. Tym samym szalunek ścienny jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, bardzo sztywny i wytrzymały. Można więc z powodzeniem korzystać z niego wielokrotnie.
Zobacz także: https://netweavers.pl/budowa-domu-narzedzia-ktorych-nie-moze-w-niej-zabraknac/
W jaki sposób szalunki ścienne wpływają na szybkość budowy domu?
Niewątpliwą zaletą nowoczesnych szalunków ściennych jest to, że są niezwykle lekkie oraz wytrzymałe. Do budowy parterowego domu nie potrzeba więc dodatkowych dźwigów oraz żurawi odpowiedzialnych za transport ciężkich elementów konstrukcyjnych. Do postawienia szalunku wystarczy zaledwie jeden robotnik, który jest odpowiedzialny za montaż oraz przenoszenie szalunku. Proces montażu, jak i demontażu przebiega bardzo szybko i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Do każdego elementu szalunkowego dołączona jest prosta instrukcja. Po zapoznaniu się z tymi informacjami można bez trudu łączyć i montować poszczególne elementy ze sobą i to bez specjalistycznego przeszkolenia. Dość często wykorzystywane są do tego uniwersalne zamki, które pozwalają na stabilne scalanie szalunków z pozostałymi elementami na budowie.
Na szybkość budowy wpływa także to, że po zakończeniu procesu stawiania ścian nie ma potrzeby dodatkowego tynkowania. Szalunki ścienne są zaprojektowane w taki sposób, że po ich demontażu powierzchnia jest niemal idealnie gładka.
Artykuł powstał we współpracy z https://szalbud.pl/.