Posted on: 7 maja, 2021 Posted by: redakcja serwisu Comments: 0
covid

COVID-19 to choroba, która może pozostawić długotrwałe ślady w organizmie. Obecnie szacuje się, że u ponad  80 proc. pacjentów w wyniku przejścia koronawirusa mogą wystąpić poważne zmiany w tkance płucnej.

Na chwilę obecną nie wiadomo, na ile są to długotrwałe skutki choroby, jednak na rynku  medycznym pojawiają się nowe usługi, które pozwalają na poprawę jakości życia pacjentów po przebytym koronawirusie i uniknięcie groźnych powikłań. Jednym z nich jest fizjoterapia, zmniejszająca dolegliwości oddechowe po COVID-19 i ucząca pacjenta prawidłowych technik oddechowych. Terapia prowadzona jest  pod opieką specjalisty, ze wsparciem dedykowanych urządzeń do ćwiczeń – podczas wizyty i we własnym domu.

Znaczna część powikłań po COVID-19 dotyczy układu oddechowego

Dlatego coraz częściej lekarze rekomendują, by o sprawność oddechową zadbać niezwłocznie po ustąpieniu COVID-19, w celu  zminimalizowania ryzyka poważnych, długotrwałych zmian, które będą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia.

Jednym z rozwiązań, które proponowane jest ozdrowieńcom COVID-19, zmagającymi się z trudnościami z oddychaniem, z ogólnym osłabieniem, bólami mięśni, pozostaje fizjoterapia oddechowa. W Medicover to forma cyklicznych, konsultacji z fizjoterapeutą, połączona  z pracą na specjalistycznym  urządzeniu do wykonywania indywidualnie dobranych ćwiczeń oddechowych – ze wsparciem eksperta w trakcie wizyty i samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych.

– Każdy pacjent decydujący się na fizjoterapię oddechową poddany jest badaniu przez fizjoterapeutę oceniającym m.in. tor oddychania i postawę, weryfikowana jest zasadność tej formy terapii i określane są spodziewane rezultaty leczenia. Następnie opracowywany jest indywidualny zestaw ćwiczeń, które są regularnie wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki urządzeniom do ćwiczeń wdechu i wydechu, terapia może być w łatwy i skuteczny sposób kontynuowana przez pacjenta samodzielnie w domu, do czego jest gruntownie przygotowywany – informuje mgr Ewa Smoleń, fizjoterapeuta Medicover.

– Przegląd zdrowia po COVID-19 i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji dają szansę na uniknięcie wielu groźnych, długofalowych powikłań w najbardziej narażonych układach. Układ oddechowy ozdrowieńca z odczuwanymi problemami z oddechem wymaga medycznego wywiadu. Warto ocenić tor oddychania, postawę i zakres ruchomości odcinka szyjno-piersiowego oraz kończyn górnych, zmierzyć liczbę oddechów na minutę oraz tętno. Na podstawie tych parametrów można podjąć trafną i szybką decyzję o wszczęciu np. wysoce skutecznej fizjoterapii oddechowej – wyjaśnia dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, inicjator i wykonawca pionierskiego w Europie programu skoordynowanej opieki nad chorymi po COVID-19 z oceną powikłań sercowo-naczyniowych – „STOP-COVID”.

Poprawa czynności układu oddechowego, nauka właściwego wzorca oddechowego, poprawa wydolności oddechowej, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej i przepony, zwiększenie siły mięśni oddechowych – to wszystko elementy, które składają się na pakiet zaprojektowany przez zespół Medicover, składający się z fizjoterapeutów i eksperta w dziedzinie oceny zdrowia pacjentów po COVID-19. To również kroki do odzyskania pełnej sprawności oddechowej, a w konsekwencji – powrotu do zdrowia po koronawirusie.

Leave a Comment