Posted on: 24 kwietnia, 2020 Posted by: redakcja serwisu Comments: 0
wystroj wnetrz

Dostępnych gatunków i wzorów jest więcej, a to przekłada się na różnorodność możliwych do uzyskania rezultatów – zarówno  wizualnych, jak i użytkowych. W ofercie firmy Interstone, dystrybutora kamieni naturalnych z całego świata, prócz kilku odmian białego marmuru znaleźć można także wspaniałe granity, kwarcyty, onyks i trawertyn w odcieniach bieli. Jak efektownie wykorzystać je we wnętrzu? Mamy na to mnóstwo inspirujących pomysłów.

Zacznijmy od podstaw. Podłoga

Kamień od tysiącleci służy za materiał na posadzki – trwałe i piękne. W wielu zabytkowych rezydencjach czy gmachach publicznych znajdziemy historyczne podłogi z białego marmuru. Czasem zmatowiałe i wytarte (choć profesjonalne polerowanie pozwoliłoby nadać im wspaniały blask) przypominają, że marmur niezwykle szlachetnie się starzeje.

Z tradycji można z powodzeniem zaczerpnąć takie sposoby skomponowania podłóg, jak gładka tafla obwiedziona bordiurą w kontrastowym kolorze (powyżej), szachownica białych i ciemniejszych (niekoniecznie czarnych – także zielonych, brązowych, czerwonych) płyt marmurowych (poniżej), czy stylizowany „dywan” albo rozeta, a więc misterny element dekoracyjny, który zaakcentuje centralną część posadzki.

Stylistykę nowoczesną, nawet minimalistyczną – choć w bardzo szlachetnym wydaniu – pozwala osiągnąć podłoga w formie jednolitej płaszczyzny białego kamienia. Kontrastujące ciemniejsze pole posadzki delikatnie zaznaczy strefy funkcjonalne w otwartej przestrzeni wnętrza, np. salonu lub łazienki (poniżej). Kryje się tu też zaproszenie, by w modny sposób biały kamień zestawiać z  innymi materiałami, na przykład z drewnem – między innymi ciemnymi gatunkami egzotycznymi.

Warto też dodać, że kto marmur uważa za zbyt kruchy czy podatny na zaplamienia, a nie da się przekonać ofertą znakomitych impregnatów, może postawić na twarde granity – takie jak Perfect White, Ivory White, River White, Andromeda White czy Colonial White – z oferty Interstone.

Wejdźmy stopień wyżej. Schody

Do klasyki gatunku należą też marmurowe schody. Niezwykle szykowne, kręte, wykonane z białego marmuru zachwycają nas m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie – dostojnym jubilacie, który świętuje w tym roku 50-lecie powojennej odbudowy. Urodę wspaniałej kamieniarki (prócz odpowiednio ukształtowanych stopni zwraca uwagę miękko poprowadzona wstęga opaski) podkreśla zestawienie z metalem w odcieniach srebra i złota.

Jednak schody z białego kamienia – granitu, marmuru, a przy mniejszym ruchu także trawertynu czy onyksu – mogą się doskonale wpisać również w eleganckie wnętrze współczesne. Szlachetny materiał wystarczy wówczas za całą ozdobę powściągliwej, wystudiowanej formy. Dlatego też dobrym wyborem będzie tu kamień z wyraźnymi żyłami, jak marmur Statuarietto – także dostępny w Interstone.

Z poziomu do pionu. Ściany

Trwały i elegancki kamień podobnie jak posadzki – od stuleci zdobi i chroni ściany. Jego walory doceniano i nadal docenia się zwłaszcza tam, gdzie łatwo o zabrudzenie muru, zarysowanie czy zachlapanie wodą. Szczególnie wyraźnie widać to oczywiście w łazience. Kamień w odcieniu bieli jest tu szczególnie na miejscu, jako że barwa ta nieodmiennie kojarzy się z czystością.

Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach domu, także w pokoju kąpielowym świetlisty urok białego kamienia można podkreślić poprzez zestawienie tego materiału z którąś z jego ciemniejszych odmian. Ale nie tylko! Nawet w łazience szeroko stosuje się dziś drewno, zwłaszcza egzotyczne – odporne na rozpryskującą się wodę oraz podwyższony poziom wilgotności powietrza.

Odpowiednio zaimpregnowany (albo osłonięty szybą) biały marmur, onyks czy trawertyn może stać się też ozdobą zabudowy kuchennej. Jest to rozwiązanie szczególnie cenne w kuchni otwartej na jadalnię albo stanowiącej aneks salonu. Wytworny materiał pozwoli połączyć wysokie walory funkcjonalne z jeszcze wyższymi – wizualnymi. A tam, gdzie niezbędna jest wyjątkowa odporność m.in. na zaplamienia, uderzenia, zarysowania czy kontakt z wysokimi temperaturami – świetnie sprawdzi się jasny granit – m.in. dostępne w Interstone odmiany: River White, Ivory White lub Andromeda White, wyróżniające się wyrazistym rysunkiem.

Nie sposób mówić o kamieniu na ścianie bez choćby krótkiej wzmianki o kominkach. Te tradycyjne wprawdzie coraz częściej są zastępowane w naszych domach (a zwłaszcza mieszkaniach) przez modele gazowe i biokominki. Niezmiennie jednak najlepszą oprawę dla migotliwych płomieni stanowi kamień. Stosowany jest w tej roli od tysiącleci m.in. z tego powodu, że potrafi się oprzeć nawet najwyższym temperaturom. Jednocześnie swą urodą i szlachetnością podkreśla wyjątkową rangę domowego ogniska – punktu, który z magnetyczną siłą przyciąga spojrzenia.

Naświetlmy temat. Także od spodu

W wielu spośród zaprezentowanych dotąd aranżacji niepowtarzalne piękno kamieni z oferty Interstone było podkreślone umiejętnie zaprojektowanym oświetleniem – od dyskretnych listew ledowych po starannie dobrane lampy wiszące lub kinkiety. Zwłaszcza w takim wnętrzu, w którym wątek kamienny stanowi raczej detal niż główny rys aranżacji, właściwie skierowane światło w niepodważalny sposób czyni płytę marmuru, trawertynu czy granitu największą ozdobą pomieszczenia.

Warto jednak zwrócić uwagę także na to, że część kamieni – spośród białych przede wszystkim onyksy – przepuszcza światło. Ten efekt być może po raz pierwszy w dziejach został wykorzystany w słynnej modernistycznej willi Tugendhatów w Brnie, gdzie Mies van der Rohe wprowadził ścianę z płyt onyksowych. Nieprawdopodobnie luksusowe przed stu laty rozwiązanie jest dziś znacznie bardziej dostępne – m.in. za sprawą bogatej oferty kamieni importowanych do Polski przez Interstone.

W kuchni widocznej powyżej półwysep  otrzymał front z onyksu White Crystal. Z wykorzystaniem tego samego efektownego kamienia powstała zabudowa łazienkowa widoczna poniżej. Świetliste obramowanie tego rodzaju sprawdzi się m.in. wokół drzwi lub lustra. Może też stanowić wspaniałe wzbogacenie ściany w sypialni lub w wypoczynkowej części salonu.

Kamienne unikaty. Meble wolnostojące

Kamień – a w szczególności marmur – jest od zarania cywilizacji także tradycyjnym materiałem dla rzeźby. Idąc tym tropem, można pokusić się o wzbogacenie aranżacji mieszkania drobnymi meblami (choćby stolikami pomocniczymi, jak powyżej) z białego kamienia. Jeśli uzyskają minimalistyczne, geometryczne formy, staną się prawdziwymi dziełami sztuki… użytkowej. Przymierzając się do aranżacji czy remontu mieszkania warto zresztą popuścić wodze fantazji. A gdyby tak zasiąść we własnym domu na kamiennym tronie? Wbrew pozorom może to być równie majestatyczne, co komfortowe.

Leave a Comment