Posted on: 13 maja, 2021 Posted by: redakcja serwisu Comments: 0
szczescie polakow

W dniach 13-16 maja 2021 roku w samym centrum warszawskiej Pragi-Północ, w Centrum Praskim Koneser, powstawał Barometr Szczęśliwości. To interaktywna kompozycja Marka Sułka, która jest artystycznym odzwierciedleniem nastrojów obecnie panujących w społeczeństwie. I, co najważniejsze, wnioski są optymistyczne – osoby biorące udział w akcji znacznie częściej wskazywały na zadowolenie niż na smutek i średnie samopoczucie.

Barometr Szczęśliwości to projekt artystyczny, dzięki któremu poznaliśmy stan szczęśliwości społeczeństwa w 2021 roku. W ramach akcji na placu Konesera stanęło sześć kolumn w trzech tonacjach.

Swoiste totemy stanowiły tło dla powstających „na żywo” kolorowych kompozycji

  • Kolumny Białe – „szczęście”, dla osób zadowolonych;
  • Kolumny Szare – „spoko”, dla osób średnio zadowolonych;
  • Kolumny Czarne – „black”, dla osób niezadowolonych.

Łącznie w akcji wzięło udział ponad 1000 osób, które w dniach 13-16 maja naklejały kolorowe kulki na kolumny znajdujące się na terenie Centrum Praskiego Koneser. Zdecydowanie najwięcej z nich trafiło na totemy w kolorze białym, symbolizujące właśnie zadowolenie.

– Pomimo długich miesięcy lockdownu, kiedy nie zawsze mogliśmy spędzać czas wolny w taki sposób, jaki byśmy tego chcieli, nie straciliśmy optymizmu. Jak pokazuje Barometr Szczęśliwości, w znaczącej większości jesteśmy zadowoleni. Z całą pewnością duży wpływ mają na to pozytywne sytuacje, takie jak otwieranie ogródków restauracyjnych czy kawiarnianych. Wreszcie możemy bowiem spotykać się z przyjaciółmi, spędzać z nimi czas przy wspólnym posiłku, a także widzieć na ulicach swoje twarze, uśmiechy – mówi Marek Sułek, autor Barometru Szczęśliwości.

Barometr Szczęśliwości to tylko jeden z projektów artystycznych, które mają miejsce na warszawskiej Pradze-Północ. Na placu Konesera cały czas można oglądać plenerową wystawę „Świat Wilkonia w Koneserze”, prace Tomasza Sętowskiego w galerii sztuki ToTuart, wystawę „Wspólnota” w Galerii Salon Akademii ASP czy wziąć udział w wydarzeniu „The Art of Banksy. Without Limits. 2nd Chapter”. Oprócz tego, od 15 maja otwarte dla gości są ogródki restauracji, kawiarni i barów.

Leave a Comment