Posted on: 20 lutego, 2018 Posted by: redakcja serwisu Comments: 0
zabezpieczenie ogrodu

Przed nami uderzenie ostrej zimy i intensywnych opadów śniegu. Jak przewidują synoptycy mroźne powietrze nadciągające z Rosji i Skandynawii pojawi się w Polsce tuż po 20. lutego. Musimy być w związku z tym bardziej czujni i z rozwagą doglądać naszego ogrodu, by w pełni móc korzystać z jego uroków w sezonie wiosenno-letnim. Jak należy pielęgnować zieloną przestrzeń wokół domu, uśpioną pod mroźną pierzyną? Zdradzamy wam kilka prostych sposobów.

Na ratunek iglakom

W okresie zimowym, na naszą szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zielone drzewka, których przykładem są m.in. iglaki. Zamarznięta gleba znacznie zmniejsza dostęp wody do ich korzeni. Musimy im zatem trochę pomóc i regularnie nawadniać wybierając bardziej słoneczne dni – szczególnie na przełomie lutego i marca. Dzięki temu iglaki po zimie będą nadal cieszyły oko pięknym kolorem, a ich igły pozostaną na swoim miejscu. By w pełni zadbać o te ozdoby ogrodu warto pomyśleć także o ich osłonie – jeszcze nie jest na to za późno. Można wykorzystać do tego zwykły sznurek i delikatnie je obwiązać lub przykryć materiałem, najlepiej agrowłóknem. Stosując ten prosty, ale jakże skuteczny zabieg, ochronimy drzewka przed silnym wiatrem i ciężarem zalegającego śniegu, które mogą złamać ich gałęzie.

Dla spóźnialskich

Bielenie drzew owocowych to bardzo ważny element zimowych prac w ogrodzie. Jeśli w grudniu jeszcze tego nie zrobiliście warto wykonać ten zabieg czym prędzej. Zaleca się także powtórzyć go, gdy opady zmyły już część farby. Dlaczego należy o tym pamiętać? W okresie zimowym kora drzew narażona jest nie tylko na działanie niskich temperatur, ale i wpływ mocnych promieni słonecznych. Aby zminimalizować różnicę temperatur za dnia i w nocy pnie drzew pokrywa się białą farbą. Skutecznie odbija ona światło i chroni przez nagrzewaniem się kory. Mogłoby to doprowadzić do powstawania ran zgorzelinowych, a nawet odrywania się jej w całości. Co ważne – farba powstrzymuje roślinę przed produkcją soków, a tym samym jej wcześniejszą wegetacją.

Ostrożnie z trawnikiem

Gdy skorupa lodowa pokrywa naszą trawę należy pamiętać, aby ją systematycznie rozbijać. Unikniemy w ten sposób powstawania pleśni śniegowej. Ważne jest także, aby unikać wchodzenia na przysypany śniegiem trawnik. Gdy go ugniatamy zmniejszamy dostęp powietrza do źdźbeł trawy, a co za tym idzie wytwarzają się wtedy groźne dla jej kondycji grzyby. Z innymi działaniami mającymi na celu ochronę i regenerację gleby, takimi jak spulchnianie czy oczyszczanie, musimy jeszcze poczekać.  Zbyt wczesne wykonywanie tego typu prac może skutkować koniecznością sadzenia trawnika od nowa. – Prace przy użyciu wertykulatora, ponieważ to on najlepiej poradzi sobie z regeneracją naszej gleby po zimie, należy wykonywać na początku kwietnia – tuż po pierwszym koszeniu, nie wcześniej. Jeśli się pośpieszymy doprowadzi to do zniszczenia nowych pędów i zahamowania prawidłowego wzrostu trawy. Niektóre modele wertykulatora tak jak np. Faworyt PSW40 mają dodatkowo wbudowany aerator. Warto postawić na tego typu rozwiązanie 2 w 1, ponieważ przy okazji napowietrzymy naszą glebę i jeszcze skuteczniej ją zregenerujemy– mówi Artur Krysiak z firmy Krysiak. Pamiętajmy zatem, aby dobrze organizować sobie prace ogrodowe, szczególnie przy pielęgnacji trawnika, który jest największą ozdobą wokół domu.

Leave a Comment