Posted on: 13 maja, 2021 Posted by: redakcja serwisu Comments: 0
linienie zwierzat

Wiosenne linienie psów jest całkowicie naturalnym i fizjologicznym zjawiskiem. Wszystkie rasy, z wyjątkiem bezwłosych, wraz z nadejściem cieplejszych dni wymieniają swoje „futerko” na lżejsze. Cały proces oczywiście wiąże się z dużą ilością gubionej sierści, dlatego wiele osób zastanawia się, jak go usprawnić. Kolejnym ważnym pytaniem związanym z wiosennym linieniem, jest: jak zadbać o czystość w mieszkaniu, a także jak usunąć sierść z dywanu lub tapicerki. Wszechobecne kłaczki oprócz nieestetycznego wyglądu, mogą również powodować nasilenie się objawów alergii oraz są świetnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Czym różni się linienie wiosenne od jesiennego?

Wiosenne linienie może być bardziej uciążliwe dla właściciela czworonoga, ponieważ ilość zrzucanej sierści jest o rząd wielkości większa niż na jesieni. W tym okresie zwierzęta wymieniają swój gęsty i gruby podszerstek na cieńszy i jaśniejszy, tak aby wraz z nadejściem cieplejszych dni nie powodowała on przegrzewania się czworonoga.

Linienie trwa od 2 do 3 tygodni. Zwykle im szybciej się ociepli, tym szybciej nasz zwierzak zacznie wymieniać „swoją garderobę”. Jeśli chcemy, aby przebiegało to szybko i sprawnie, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie przybory do pielęgnacji naszego pupila. Warto także zadbać o dobry sprzęt do sprzątania domu, ponieważ ilość gubionej sierści będzie zdecydowanie większa niż na jesieni. Wiele osób zastanawia się jak usunąć sierść z dywanu, ulubionego koca lub kanapy. Dlatego wybierając urządzenia do domu powinniśmy zdecydować się na sprzęty, które są przystosowane właśnie do czyszczenia m.in. sierści.

Od czego zależy intensywność linienia?

W zależności od rasy psa, jego linienie może wyglądać nieco inaczej. Osobniki o długim lub krótkim włosiu, ale rzadkim podszerstku będą gubiły znacznie mniej sierści niż w przypadku takich o gęstym podszerstku. Tego rodzaju obfite linienie będzie występowało m.in. u owczarka niemieckiego, labradora, retrievera lub owczarka belgijskiego. Mocna zmiana sierści dotyczyć będzie również tzw. ras pierwotnych, do których należy, np. husky, shih, samojed, shar pei i malamut. Przy takich psiakach utrzymanie czystości w mieszkaniu jest szczególnie wymagające. Dlatego jeszcze przed zakupem nowego domownika, warto mieć odpowiedzi na pytania takie jak m.in. jak usunąć sierści z dywanu, kanapy czy poduszek.

Jak zadbać o czworonoga w trakcie linienia?

W trakcie linienia, powinniśmy w szczególny sposób zadbać o sierść naszego zwierzaka i dopilnować, aby była ona wyczesywana każdego dnia. Jest to jedyny sposób na zapobiegnięcie powstawaniu kołtunów oraz usprawnienie procesu wymiany „furta”. Dzięki temu zmniejszymy także ilość przypadkowych kłaczków w naszym mieszkaniu.

Warto także zadbać o odpowiednia dietę naszego podopiecznego. Podczas linienia zwierzę może być trochę ospałe lub apatyczne. Może być to spowodowane m.in. wiosenną awitaminozą, dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór karmy lub preparaty wzmacniające.

Jak usunąć sierść z dywanu, tapicerki lub fotela?

Linienie może być prawdziwym utrapieniem dla właściciela psa. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy mieszkają z nami alergicy. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią higienę, w trakcie linienia, może dojść do zaostrzenia objawów choroby. Z tego powodu niezwykle ważne jest dokładne sprzątanie mieszkania i usuwanie sierści zwierzęcia.

Sprzątanie sierści może być uciążliwe szczególnie jeśli mamy do czynienia z puchatymi dywanami lub obiciami mebli. Od czego zacząć usuwanie sierści? Dobrym rozwiązaniem może okazać się użycie ściągaczki do szyb i wilgotnej gumowej rękawicy. Ściągaczka ułatwi usunięcie sierści z dywanu, a wilgotna rękawica przyda się przy czyszczeniu kanap lub foteli. Jeżeli szukasz bardziej skutecznego i szybszego rozwiązania, najlepsze będą elektroniczne sprzęty wyposażone w specjalne akcesoria do usuwania sierści.

„Wiele osób zastanawia się jak usunąć sierść z dywanu lub kanapy, której w tych miejscach możemy znaleźć najwięcej. Jest to szczególnie trudne zadanie, w przypadku powierzchni pokrytych materiałami, do których może ona łatwo przylegać oraz dywanów o dłuższym włosiu. W takiej sytuacji warto wybrać urządzania posiadające dużą moc lub końcówki dopasowane do czyszczenia tego rodzaju powierzchni. Dobrym rozwiązaniem są odpowiednio wyposażone mopy parowe oraz odkurzacze pionowe, które są wyjątkowo poręczne w użyciu i z łatwością rozwiążą problem jak usunąć sierść z dywanu oraz innych powierzchni.” – podpowiada Michał Obalewski z firmy Ariete.

Leave a Comment